Ułatwienia dostępu

Otwarte drzwi

„Biała Wstążka” to największa na świecie kampania, której celem jest powstrzymać przemoc wobec kobiet. Prowadzona jest w ponad 60 krajach i skierowana przede wszystkim do mężczyzn, ale to także mężczyźni ją stworzyli. Bo dyskusji o przemocy wobec kobiet, także dzieci, i działań z jednej strony przemoc niwelujących, a z drugiej kobiety wspierających — nigdy za dużo.



Wszystko zaczęło się od tragedii. 6 grudnia 1989 r. na politechnice w Montrealu mężczyzna zamordował 14 kobiet, a kolejne 13 ranił, bo uważał, iż sam nie skończył studiów technicznych tylko dlatego, że te kobiety zabrały mu miejsce na uczelni. Dwa lata później, w 1991 r., kanadyjscy mężczyźni postanowili, że włączą się w akcję walki z przemocą wobec kobiet. Jej symbolem postanowili uczynić białą wstążkę, znak niewinności, który mówi: to my, mężczyźni, sami nie będziemy sprawcami przemocy i będziemy przeciwstawiać się wszelkim formom przemocy — fizycznej, psychicznej i seksualnej stosowanej wobec kobiet. W ciągu ledwie sześciu tygodni 100 tys. mężczyzn założyło w Kanadzie białą wstążkę, podczas gdy wielu innych podjęło debatę na temat przemocy wobec kobiet.

Biała wstążka to też zobowiązanie noszącego ją mężczyzny: że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć na temat przemocy wobec kobiet.